Vírský oblastní vodovod je v havarijním stavu

blank

Pro větší modernizaci potrubí chybí finanční prostředky. V krajním případě hrozí přerušení dodávky vody pro Brno a okolní obce. Zastupitelé Jihomoravského kraje již požádali o pomoc vládu. Informoval o tom Deník.

Předseda představenstva sdružení Vírského oblastního vodovodu Vladimír Šmerda uvedl, že se největší problém týká Drásova na Brněnsku, kde prasklo v posledních letech potrubí pětkrát. V každém případě podle Šmerdy vyteklo patnáct milionů litrů vody. Zároveň zdůraznil, že havárie Brňané nepocítili. V této souvislosti také Šmerda ocenil práci Brněnských vodáren a kanalizací.

Na nejdůležitější část oprav bude přitom podle jeho slov potřeba nejméně 300 milionů korun. Na to však vlastník vodovodu, kterým je sdružení Vírského oblastního vodovodu, nemá peníze. Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek připustil, že již situaci řeší i s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem. Pro Brno se totiž jedná o výrazný zdroj vody.

Sdružení chystá alespoň opravu dvoukilometrového úseku u Drásova ve třech etapách. První začne příští rok. Brno zásobuje také březovský vodovod. Ten má ale problém s kapacitou. „Nejsme napojení, abychom mohli dodávat vodu do Brna. Proto jsme uvítali, že v plánu rozvoje, který zpracovává Jihomoravský kraj, se klade důraz na propojování skupinových vodovodů,“ řekl například ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav Jiří Koliba.

Ministerstvo zemědělství plánuje podpořit rekonstrukci vodovodu v první etapě osmdesáti miliony korun. „Do roku 2030 půjde na rozvoj veřejných vodovodů v obcích a napojení na systémy a vodní zdroje šest miliard korun, na opatření na vodárenské soustavy a skupinové vodovody přes dvaadvacet miliard korun,“ vyčíslil mluvčí rezortu Vojtěch Bílý.

Šimek: Jihomoravský kraj se problematikou sucha intenzivně zabývá

Ministr životního prostředí Richard Brabec na letošní cestě po Jihomoravském kraji oznámil uvolnění další 2,5 miliardy korun z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR, které poslouží ke zmírnění negativních dopadů sucha.

„Zásadním problémem při snaze zmírnit dopady sucha v našem kraji je snížená schopnost moravské krajiny zadržovat vodu. Proto jen za poslední dva roky Jihomoravský kraj finančně podpořil formou dotačního programu Podpora boje proti suchu a na zadržení vody v krajině na území Jihomoravského kraje ve výši 9,5 milionu 47 projektů. Včetně krajského spolufinancování bylo za uvedené období vynaloženo 87,9 milionu a celkový objem na základě realizovaných projektů představuje potenciál více než 467 tisíc kubíků vody zadržené vody v sídlech a krajině,“ vysvětlil hejtman Jihomoravského kraje.

Scroll to Top