Brněnský krajský soud vyhlásil ve Zlíně referendum k provozu vodáren

blank

Na podzim 2020 se ve Zlíně uskuteční referendum ve věci provozování vodárenské infrastruktury na Zlínsku. Uskutečnit se má zároveň s krajskými volbami. Kritikům vadí, že provozovatel generuje zisky, zatímco vodárny, jejímiž akcionáři jsou hlavně města a obce, se musejí starat o infrastrukturu. Proto se dostal v minulosti opakovaně do hry návrh referenda.

V kauze ohledně VaK Zlín padl v březnu 2018 důležitý verdikt. Ten je příznivý pro Moravskou vodárenskou. Rozhodčí soud sdělil, že smlouva z roku 2004, kdy se rozhodovalo o prodeji části podniku, je platná. Současný model kritizuje řada akcionářů, tedy obcí a měst. Původně iniciátoři referenda chtěli, aby lidé hlasovali o třech otázkách. Hlasovat se mělo například o odvolání vedení zlínských Vodovodů a kanalizací a zvolení nových členů představenstva a také o změně systému provozování. Krajský soud v Brně však rozhodl, že otázky jako celek jsou nehlasovatelné a referendum není možné vyhlásit.

„Přípravný výbor předložil vedení zlínské radnice návrh na konání referenda na začátku tohoto roku, zastupitelé to ale jednoznačně odmítli. Podle právních rozborů, které měla radnice k dispozici, mimo jiné i z ministerstva vnitra, byly dvě ze tří otázek, na něž měli lidé odpovídat, nesprávně položené. Krajský soud dal vedení radnice za pravdu. Nejprve však kvůli tomu v březnu zamítl vyhlášení celého referenda. V reakci na listopadové rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který původní usnesení zrušil, ale dnes referendum vyhlásil,“ informoval portál idnes.cz.

Obyvatelé Zlína budou odpovídat na jedinou otázku: „Souhlasíte s tím, aby statutární město Zlín při výkonu své samostatné působnosti nepokračovalo ve stávajícím provozním modelu provozování vodohospodářské infrastruktury, kdy je tato infrastruktura pronajímána společnosti Moravská vodárenská?“

„Neznáme oficiální zdůvodnění, nedokážeme se k tomu vyjádřit. Až ho budeme znát, rozhodneme se, jestli budeme rozhodnutí soudu rozporovat, nebo vyhlásíme referendum na jednu otázku. Očekával jsem, že referendum nebude kvůli otázkám, o kterých ministerstvo vnitra řeklo, že dvě z nich jsou špatně formulované a třetí je s otazníkem. Myslím si, že i třetí je zmatečná,“ vysvětlil primátor Jiří Korec z hnutí ANO.

Podle soudu se otázka jasně týká provozování celých vodáren. „V případě, že by byl výsledek hlasování ,kladný‘, měl by odpůrce, město Zlín, činit vše k ukončení provozování infrastruktury Moravskou vodárenskou na území města. Naopak v případě záporného výsledku hlasování by na provozování infrastruktury Moravskou vodárenskou neměl nic měnit. V obojím případě bez ohledu na to, zda jde o infrastrukturu ve Zlíně ve vlastnictví Vodovodů a kanalizací Zlín anebo ve vlastnictví odpůrce,“ uvedl soud.

Podle člena přípravného výboru Pavla Sekuly je smutné, že volení představitelé města a zvláště primátor již hovoří jinak a snaží se záležitost bagatelizovat. „Rozhodující ovšem bude, zda bude referendum z našeho pohledu úspěšné, či nikoliv. V případě, že občané rozhodnou a odpoví na danou otázku ano věřím tomu, že právě představitelé hnutí ANO budou vůli občanů chápat dostatečně jasně. Koneckonců se bude jednat i o jejich úspěchu v krajských volbách a volby do městského zastupitelstva budou již za dva roky a věřím, že by si voliči případnou neúctu k jejich rozhodnutí dobře zapamatovali,“ doplnil Sekula.

Scroll to Top