Moravská vodárenská se snaží dohodnout s městy

blank

Moravská vodárenská, jež je součástí koncernu Veolia a provozuje zlínské vodárny, se podle informací Mladé fronty Dnes stále snaží dohodnout s Otrokovicemi a Fryštákem na vyřešení soudních sporů, které se táhnou řadu let. V letošním roce již všechny strany využily takzvané mediace, což znamená, že si za přítomnosti nezávislé osoby sedly k jednacímu stolu. Během tří měsíců však společnou řeč nenašly. Strany tak požádaly u soudu o přerušení řízení, aby získaly další čas.

Dvě klíčové smlouvy u soudu napadly Otrokovice a Fryšták a chtějí, aby soud smlouvy, na jejichž základě koncern infrastrukturu provozuje, prohlásil za neplatné. Podle Otrokovic a Fryštáku by se mohly vodárny vrátit městům a obcím, jež jsou jejími hlavními akcionáři. Hlavní líčení se konalo u soudu v září 2018, ale skončilo po několika minutách. Právníci dceřiné společnosti koncernu totiž přinesli obsáhlý doplňující materiál, s nímž se soudce musel seznámit. Otrokovice a Fryšták to označily za obstrukci.

Volební senát Nejvyššího správního soudu také vyhověl stížnosti přípravného výboru pro konání referenda ve Zlíně. Podle rozhodnutí, které má Český rozhlas Zlín k dispozici, by lidé mohli samostatně hlasovat o jedné ze tří navržených otázek. Referendum letos kvůli špatně položeným otázkám zamítlo zlínské zastupitelstvo i Krajský soud v Brně.

Kritikům vadí, že provozovatel generuje zisky, zatímco vodárny, jejímiž akcionáři jsou hlavně města a obce, se musejí starat o infrastrukturu. Proto se dostal v minulosti opakovaně do hry návrh referenda. V kauze ohledně VaK Zlín padl v březnu 2018 důležitý verdikt. Ten je příznivý pro Moravskou vodárenskou. Rozhodčí soud sdělil, že smlouva z roku 2004, kdy se rozhodovalo o prodeji části podniku, je platná. Současný model kritizuje řada akcionářů, tedy obcí a měst.

Původně iniciátoři referenda chtěli, aby lidé hlasovali o třech otázkách. Hlasovat se mělo například o odvolání vedení zlínských Vodovodů a kanalizací a zvolení nových členů představenstva a také o změně systému provozování. Krajský soud v Brně však rozhodl, že otázky jako celek jsou nehlasovatelné a referendum není možné vyhlásit.

Podle Nejvyššího správního soudu má třetí otázka „Souhlasíte s tím, aby statutární město Zlín při výkonu své samostatné působnosti nepokračovalo ve stávajícím provozním modelu provozování vodohospodářské infrastruktury, kdy je tato infrastruktura pronajímána společnosti Moravská vodárenská?“ konzultativní podobu. Nyní bude soud vyhodnocovat, jestli je možné uskutečnit referendum pouze s jednou otázkou, jestli by otázka byla dostatečně srozumitelná pro obyvatele.

Scroll to Top