
Ve slovenském Liptově se kvůli listopadovým povodním vylilo odkaliště. Do nádrže Liptovská Mara a potoků se dostaly nebezpečné jedy. Lidé by v oblasti neměli pít ani vodu ze studní.
„V horách nad Liptovskou obcí Dúbrava zkolabovalo před měsícem odkaliště a tisíce tun kalu s obsahem antimonu a arsenu se vydalo na desetikilometrovou cestu do vodní nádrže Liptovská Mara,“ vysvětlil deníku Topky ekolog Rudolf Pado. Podle něj arsen, který byl vedlejším produktem hornické činnosti, kontaminoval povrchové vody, přičemž naměřené hodnoty třicetinásobně překročili povolenou normu. „V sedimentech šlo o desetinásobné překročení normy,“ uvedl ekolog.
Jedy pronikly rovněž do potoku Palúdžanka a Galovanské zátoky. „Na celém tom úseku, který byl zatížen kaly, jsme nenašli žádný život, nenašli jsme žádnou živou rybu, nenašli jsme žádné planktonní organismy,“ řekl rybářský hospodář Tibor Ilavský. Na Slovensku již zasedl krizový štáb a řeší, jak dopad na postižené lokality minimalizovat. Nejhůře je zasažena obec Svätý Kríž.
„Uskutečnilo se provizorní opatření, aby se zastavilo vtékání vod z potoka do odkaliště a svolalo se setkání na úrovni obce a krizový štáb. Jelikož další dny pršelo, v pohotovosti zůstávali naši vodohospodáři, aby v případě potřeby pomohli vlastníkovi zajistit, aby z odkaliště další voda neunikla. Faktem zůstává, že příslušný okresní úřad nevyhlásil mimořádnou situaci,“ doplnil mluvčí ministerstva životního prostředí Tomáš Ferenčák.
Foto: topky.cz