Mezinárodní konference v Sarajevu s českou účastí

blank

Mezinárodní konferenci k ochraně několika balkánských řek pořádá česká nevládní organizace Arnika ve spolupráci s Centrem pro životní prostředí (Bosna a Hercegovina) a WWF Adria. Setkání šesti zemí, finančně podpořené Evropskou unií, Programem transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR a nadacemi Global Greengrants Fund a Heinrich-Böll-Stiftung, probíhá v Hotelu Grand Sarajevo 27. až 29. listopadu. Konference reaguje na přehrazování divokých řek na západním Balkáně.

„Soukromé společnosti do projektů investují se značným profitem, zatímco lidé ztrácejí přírodní zdroje a nedostávají za to nic. Musí se naopak vypořádat s devalvací životního prostředí a finančními ztrátami skrze daně a dotace, ze kterých opět těží soukromí investoři. Naše přírodní klenoty jsou ohroženy nekontrolovanou a netransparentní výstavbou vodních elektráren. Jen v Bosně a Hercegovině má na 244 řekách vyrůst více než 300 přehrad,“ sdělil místopředseda Centra pro životní prostředí Viktor Bjelić.

Právník WWF, Djordje Stefanović, uvedl, že je situace snadno řešitelná. „Politici musí přijmout a uplatňovat zákony týkající se minimálního průtoku řek a monitorování jeho dodržování a zajistit účast veřejnosti na rozhodovacích procesech. Situace se v jednotlivých státech liší a každá země může uplatňovat jiný přístup. Výsledky a problémy jsou však stejné – krásné řeky na Balkáně jedna po druhé mizí, což negativně ovlivňuje okolní ekosystém včetně místních lidí, kteří jsou okrádáni o důležité zdroje vody,“ sdělil Stefanović.

Ekologové, úředníci a politici z Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, České republiky, Černé Hory, Srbska a Severní Makedonie budou podle organizátorů na konferenci diskutovat o právních a praktických nástrojích na ochranu řek západního Balkánu a jeho obyvatel.

Scroll to Top