Rutar: Jak pomáhá smart metering v každodenním životě?

blank

Ludvík Rutar vystoupil na konferenci Provozování vodovodů a kanalizací 2019 na začátku listopadu v Plzni s příspěvkem, v němž popisoval, jakým způsobem může smart metering pomáhat lidem v jejich každodenním životě. A to nejen v oblasti vodárenství, kde bývá spojován především s dálkovými odečty vodoměrů v reálném čase.

Společnost SUEZ WATER, v níž Rutar působí, představila v oblasti moderních/chytrých technologií, které do vodárenství vstupují stejně jako do dalších průmyslových sektorů, platformu ON Connect. Ta zastřešuje smart technologie používané v různých oblastech, kde je skupiny SUEZ aktivní. V Evropě má podle něj v současnosti nainstalováno zhruba 6 milionů odečítaných měřidel, každý den se například instaluje 8000 plynoměrů pracujících na této bázi. V České republice SUEZ prozatím dálkově automaticky odečítá zhruba 21 tisíc vodoměrů (například v Ostravě ve společnosti OVAK ze skupiny SUEZ).

Zavádění dálkových odečtů na rádiové frekvenci 169 MHz bylo společností SUEZ zahájeno v roce 2014. Podle Rutara má v současnosti široké spektrum využití ve vodárenství, ale i mimo něj a nejde o pouhý odečet vodoměru nebo jiného měřidla. Dané řešení umožňuje snižovat ztráty vody díky okamžité identifikaci anomálií, optimalizaci typu využívaného měřidla, sledování a zasílání alarmů v případě nestandardních situací u spotřebitele, omezení fyzických návštěv zaměstnanců vodáren, sledování vlastního účtu a spotřeby nebo bezpečnost.

Scroll to Top