Pšenička k nedostatku personálu: Vodárenství obtížně konkuruje jiným branžím

blank

Také vodárenské odvětví se v poslední době potýká s nedostatkem kvalifikovaného personálu. Situace je nejkritičtější u malých a středních provozovatelů. Nedostatek zaměstnanců se však začíná objevovat také u větších vodárenských firem.

Portál prumyslovaekologie.cz oslovil několik významných osobností z tuzemského vodohospodářství a zajímal se o to, kolik a jak kvalifikovaných zaměstnanců by bylo potřeba k bezproblémovému fungování, nebo jaké existuje řešení pro zlepšení situace.

„V současnosti na trhu práce poptáváme profese jako provozní montér, provozní elektrikář, strojník vodohospodářského zařízení, čistič kanalizačních zařízení, ale také technické profese, jako je technolog, technici středisek vodovodů a kanalizací, kteří by měli vystudované vodohospodářské obory. S výše uvedenými problémy se dramatičtěji potýkají kolegové v Čechách, nicméně ani v moravskoslezském regionu není situace jednoduchá. Dochází k opakovaným výběrovým řízením, zaměstnanci častěji odcházejí za lepší mzdou (Ad 2). V některých případech jsme nuceni přijímat zaměstnance i s nižší kvalifikací nebo bez odpovídající praxe. To klade zvýšené nároky na zvyšování jejich kvalifikace uvnitř společnosti prostřednictvím různých typů školení, aplikací mentoringu ze strany zkušenějších kolegů,“ řekl generální ředitel Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava Anatol Pšenička.

Nedostatek kvalifikovaných lidí podle něj obecně souvisí s velmi nízkou nezaměstnaností, která je v současnosti realitou i v Moravskoslezském kraji, jinak spíše v minulosti spojovaným s vyšší mírou nezaměstnanosti související s restrukturalizací tradičního průmyslu po útlumu těžby černého uhlí a snížení výroby v hutích. Zásadní je pochopitelně také podle Pšeničky úroveň mezd, kdy jednotlivé obory bojují vyššími mzdami o kvalifikované zaměstnance na trhu práce.

„Vodárenství jako přísně regulovaný sektor v tomto ohledu obtížně konkuruje například strojírenským firmám, nebo novým investorům, kteří do regionu přicházejí, a je pro ně životně důležité získat pro start podnikání kvalifikovanou pracovní sílu. Ve vodárenství probíhá v posledních letech také tzv. generační obměna. Je běžné, že zde pracují lidé 30 a více let. Ti v současnosti odcházejí do důchodu a je problém je nahradit stejně kvalifikovaným personálem. Tento problém řeší v regionu všechny tradiční průmyslové podniky (těžba černého uhlí, hutnictví, strojírenství…),“ pokračoval Pšenička.

Řešením je podle generálního ředitele nejvýznamnější vodárenské společnosti v Moravskoslezském kraji jednoznačně zvýšené úsilí ve vzdělávání, zvyšování kvalifikace stávající i nově přicházejícího personálu a spolupráce se školami v regionu. „SmVaK Ostrava dlouhodobě úzce spolupracují s VŠB-TUO Ostrava, kde je akreditovaný obor Technologie a hospodaření s vodou. Tito absolventi velmi často přicházejí do naší společnosti na technické pozice. Probíhají také jednání o podpoře vybraných učňovských a středoškolských oborů,“ doplnil Pšenička.

Scroll to Top