Problémy v Ruprechticích má vyřešit nový vodojem

blank

V liberecké části Ruprechtice mají problémy s pitnou vodou. Konkrétně se jedná o lokalitu okolo Horské ulice, kde přibývají nové domy. Situaci by měl vyřešit nový vodojem. V nedalekých Kateřinkách chtějí vsadit na vrty. Informoval o tom Deník.

„Stávající přečerpávající stanice vody je v katastrofálním technickém stavu a pracuje za hranicí své životnosti, stejně tak vodovodní řad. Na ten se připojilo tolik nových domácností, že stávající přečerpávající stanice na to zkrátka nestačí,“ upozornila před časem tamní obyvatelka Zuzana Tachovská. Nyní schválili radní záměr dotace na výstavbu vodojemu. Náklady na realizaci se mají vyšplhat až na 40 milionů korun.

Liberec předpokládá výstavbu už v roce 2020. Vodojem bude muset nejméně pět let spravovat samo město, které by jej následně prodalo Severočeské vodárenské společnosti.

Pomohou nedalekým Kateřinkám nové vrty?

I městskou část Liberce – Kateřinky – trápí nedostatek pitné vody. Není totiž napojená na vodovodní řad a lidé jsou odkázáni na vodu ze studní, které je stále méně. Kvalita vody v nich se navíc zhoršila a dnes ji lze využít pouze k zalévání zahrad. „Je to skutečně problém. Dochází tu pitná voda a žádný nový zdroj tu není. Je to pro nás zásadní věc. Díry v silnici přežijeme, ale bez vody těžko. A tahat balené vody z města je možné jen po určitý čas, není to dlouhodobé řešení,“ uvedl člen osadního výboru Kateřinek Martin Dušek.

Město již vybralo lokalitu pro nové vrty. „Jde o geofyzikální měření na principu velmi dlouhých vln, kdy se při prostupu těchto vln horninovým prostředím dá rozpoznat, kde jsou zásoby vody. A ukázalo se, že dostatečné zdroje by tam měly být,“ řekl náměstek primátora Jiří Šolc. Potvrdit to ještě musí hydrogeologický posudek, který si na obou místech vyžádá náklady 50 tisíc korun. „Pokud se předpoklad potvrdí, postavily by se na těch místech odběrné stanice. V podstatě by šlo o vrty, ze kterých se přečerpá voda do zásobníku. Z něho si zájemci mohou načerpat vodu,“ uvedl Šolc. Samotná výstavba má vyjít na milion korun, z čehož by 85 procent měla pokrýt dotace.

Ilustrační foto 

Scroll to Top