Litvínov a Most by se chtěly stát Smart Cities

blank

Pro inovace je podle Deníku na severu Čech nejvyšší čas. Oblast je totiž oproti vyspělejším regionům pozadu a hrozí, že zmešká nástup nových trendů v informatice, energetice a udržitelném rozvoji měst a bude upadat.

„V regionu není dostatečná výzkumná a vývojová základna k tomu, aby byl konkurenceschopný vůči regionům v čele technologických inovací,“ uvádí analýza Integrované územní investice (ITI), která má Mostecku zajistit dotace od EU. Experti v ITI rovněž kritizují slabou nabídku studijních oborů v perspektivních odvětvích.

O budoucnosti Mostecka se bude hovořit 3. října v Litvínově na konferenci o polytechnickém a inovativním vzdělávání. Nové techniky pro Smart Cities však budou potřebovat také firmy, které jsou s městy úzce propojené a dodávají energii či vodu. Třeba komořanská teplárna provozuje horkovody pro Mostecko pomocí digitální technologie.

„Pro automatizované řízení primární sítě využíváme on-line data. Z dispečinku jsme schopni řídit a ovlivňovat dodávky tepla a spolupracovat s pohotovostní službou tak, abychom každou nahodilou událost řešili dříve, než by mohla mít dopad na naše zákazníky,“ sdělila mluvčí teplárny Miloslava Kučerová.

Energetici dnes dělají dálkově i odečty měřičů tepla, elektroměrů a vodoměrů. Podobným dispečinkem také disponují Severočeské vodovody a kanalizace. Chytré technologie využívá i Severočeská vodárenská společnost. Jak vypadá užívání prvků v praxi?

Například v úpravnách vody jde o UV lampy nebo části technologií pro dávkování chemikálií a souvisejících procesů. V čistírnách se zase prvky nasazují pro měření nebo datové přenosy. Dále jsou k dispozici při provádění kamerových prohlídek, analýz kvality pitné vody, analýz vypouštěných odpadních vod, používání zabezpečovacích systémů na objektech či nástrojů pro matematické modelování a tvorbu řady generelů pro zajištění zásobování měst i rozsáhlejších aglomerací.

Scroll to Top