Přerovská koalice odmítla udělat z Velké laguny biotopové koupaliště. Podle MF Dnes se návrh stal rozbuškou doutnajících sporů mezi opozicí a vedením města. Koupaliště nedaleko lužního lesa Žebračky se totiž rok co rok potýká se zvýšeným výskytem sinic, zhruba od poloviny prázdnin se v něm kvůli tomu prakticky není možné koupat. Radnice v Přerově odmítla studii proveditelnosti.
„Studie by pomohla zjistit všechny aspekty, které by mohly vést k uskutečnění projektu, nebo jeho odmítnutí. Sami nemáme finance na její zaplacení. Je nám moc líto, že zastupitelé nemají odvahu zkusit v Přerově něco netradičního,“ řekl Jan Horký z koalice hnutí Společně pro Přerov a Piráti. To odmítá náměstek primátora Michal Zácha.
„Ať přijde s nápadem koalice, nebo opozice, má být konstruktivní. Když to bude smysluplný projekt podpořený dotačním titulem, můžeme o něm klidně jednat,“ poznamenal Zácha. Velká laguna s rozlohou přes 27 tisíc metrů čtverečních vznikla v Přerově v polovině 70. let 20. století. Dnes zde plavci tvoří malou část rekreantů. Lidé sem chodí spíše na procházky.
„Voda je v pořádku zhruba do poloviny prázdnin. Pak záleží na počasí, jak rychle se množí sinice. V srpnu už většinou upozorňujeme, že voda není vhodná ke koupání,“ potvrdil Bohumír Střelec, jednatel Technických služeb města Přerova, jejichž pracovníci vodu kontrolují. Problémy by podle zastupitelů ze SpPP vyřešilo biotopové koupaliště.
„Princip, na jakém biotopy fungují, je velmi obdobný principu takzvaných kořenových čistíren odpadních vod. Zhruba polovina vodní plochy je určena ke koupání a druhou polovinu tvoří čisticí zóna s rostlinami a mikroorganismy. Příroda spoří náklady a čistí vodu za nás,“ argumentovali. Pro studii proveditelnosti bylo deset zastupitelů, většina se zdržela hlasování.
Proti byli také místní rybáři. Biotopová koupaliště totiž nepřipouštějí přítomnost ryb. Podle Alexandra Majera z organizace Českého rybářského svazu by se problém s kvalitou vody dal řešit prostřednictvím bakteriálního čištění. „Je to možnost, která je odzkoušená. Stála by zhruba 200 tisíc korun na rok,“ navrhuje předseda místního svazu rybářů. Na toto chce vsadit i vedení radnice.
„Prostřednictvím bakterií budou rybáři čistit i nedaleký rybník. Čekáme, jaké budou výsledky, stejným způsobem bychom se pak případně pustili do Laguny,“ vysvětlil primátor Petr Měřínský (zvolený za ANO). Biotopové koupaliště by bylo navíc podle náměstkyně primátora Hany Mazochové příliš nákladné.
„V Přerově nenajdete zastupitele, který by tady nechtěl přírodní koupaliště. Myslím, že se k tomu ještě vrátíme. Musíme se o tom ale bavit seriózně. Tohle byl jenom výkřik do tmy a jenom to udělalo zlou krev,“ prohlásila Mazochová.
Zdroj: MF Dnes