Extrémní sucho v Austrálii

blank

Úřady v australském státě Nový Jižní Wales bijí na poplach. Rapidně ubývá vody v tocích, které jsou klíčové pro přehrady zásobující největší australské město Sydney. Podle místní vlády její množství v nádržích kvůli nejhoršímu suchu od začátku měření zřejmě klesne na méně než polovinu maximální kapacity.

Warragamba je hlavní zásobárnou pro Sydney a v současnosti v ní je takové množství vody, které odpovídá 51,4 procenta kapacity přehrady. Oproti loňsku je to zhruba o 18 procent méně a v porovnání s rokem 2017 o polovinu. Ministryně pro vodní hospodářství a bydlení Melinda Paveyová říká, že je situace kritická.

Černý scénář hovoří o tom, že největším australským městům během dvanácti měsíců dojde voda. Sydney za poslední rok přijalo řadu opatření na omezení spotřeby vody. Přes den lidé například nesmí zalévat trávníky či zahrady nebo kropit tvrdý povrch. K napouštění bazénů s objemem vyšším než 10 000 litrů je nutné zvláštní povolení. Letos na jaře v Sydney zprovoznili stanici na odsolování mořské vody s cílem doplnit zásoby vody ve městě na sedmdesátiprocentní úroveň.

V posledních letech sužují drastická sucha a požáry i Kalifornii. Například v období 2011-2016 zde uschlo přes sto milionů stromů. Rozsahem se jednalo o největší ekologickou katastrofu v dějinách. Podle vědců mohou za destrukci kalifornských lesů extrémní sucha v posledních letech. Nedostatek srážek stromy oslabuje a jsou kvůli tomu mnohem náchylnější k napadení škůdci. Pochopitelně vadí také samotný nedostatek vody. Nejvíce stromů podle statistik umírá v regionu Sierra Nevada.

Scroll to Top