Díky novým vrtům už se nemusí lidé na Semilsku obávat nedostatku vody. Hloubení provedlo Vodohospodářské sdružení Turnov a v budoucnu budou vrty sloužit jako doplňkový zdroj pro Semily. Akce se připravovala tři roky.
„Například průtoky potoka Vošmenda se začaly snižovat až ke kritickým hranicím. Pro každodenní zásobování to sice bylo dostačující, ale kdyby stejný vývoj pokračoval dál, tak by během roku, či dvou let nastal skutečný a téměř neřešitelný problém se zásobováním pitnou vodou. Nalezení náhradního zdroje pro Semilsko se proto pro nás stalo prioritou,“ řekl Milan Hejduk, ředitel Vodohospodářského sdružení Turnov, podle kterého by byl dovoz vody do semilských vodojemů nad městem extrémně náročné a nákladné.
Všechny tři vrty již jsou napojeny na úpravnu vody. Stavba vyšla na devět milionů korun, z čehož dvěma miliony přispěl Liberecký kraj a třemi Státní fond životního prostředí. „Náhradní zdroj je pro nás zcela zásadní a důležitý pro celé město a další obce. V době hrozícího sucha máme nyní velmi kvalitní podzemní vodu,“ řekla starostka Semil Lena Mlejnková.
Vodohospodářské sdružení Turnov chce načerpané zkušenosti z hloubení vrtů aplikovat v praxi i dále. „Kvůli nedostatku vody se v současné době dokončuje devadesátimetrový vrt v Troskovicích. Plánuje se výstavba nového vrtu pro Rovensko a okolní obce. Tam je plán jít až do stometrové hloubky,“ doplnil Milan Hejduk.
Zájem stovek obcí
Na vrty spoléhají i na Zlínsku, kde na ně přes dvacet obcí získalo dotace. Ministerstvo životního prostředí také nabízí peníze na nakládání se srážkovou vodou. Například v Žeranovicích je drtivá většina domů napojená na vodovod, který dlouhé roky vodu odebíral z obecní studny. Zdroj ale postupně slábl. Vedení Žeranovic se proto rozhodlo, že koupí novou studnu, která leží asi 800 metrů za obcí. Na napojení a vybavení dostala obec dva miliony korun.
„Od roku 2016 si o dotaci na průzkum, posílení nebo nový zdroj pitné vody požádalo 411 obcí, což znamená téměř 200 tisíc lidí nově napojených na zdroje pitné vody. Zájem stále roste s tím, jak se v Česku prohlubují dopady sucha,“ zdůraznil ředitel SFŽP Petr Valdman. Ministerstvo životního prostředí letos v listopadu spustí program na výstavbu vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod. Ten poběží do konce ledna příštího roku.
Ilustrační foto