Praha hledá zdroje vody

blank

Metropole by nové zdroje využila v případě katastrof a mimořádných situací. Specialisté z oddělení krizového řízení bezpečnostního odboru pražského magistrátu už dva roky mapují studně a vrty. Píší o tom sobotní Lidové noviny.

Cílem je vytvořit síť zdrojů pitné vody použitelnou v případě mimořádné události. Vodárenskou síť v Praze by totiž mohl ohrozit třeba rozsáhlý blackout, kontaminace nebo dlouhodobé sucho. Magistrát chce vybrané studny vybavit čerpadlem nebo ruční pumpou, případně také náhradním zdrojem elektřiny. Praha chce také kolem nich vyhlásit ochranné pásmo. Zhruba ze 12 a půl tisíce prověřených studen jich pracovníci vybrali 45.

Praha druhou nejudržitelnější metropolí regionu

Mezinárodní společnost Arcadis zaměřená na poradenství v oblasti stavebnictví, životního prostředí a udržitelného rozvoje každé dva roky porovnává stovku globálních metropolí. K hlavním kritériím patří kvalita života obyvatel (pilíř Lidé), úroveň podnikatelského prostředí (pilíř Podnikání) a dlouhodobě udržitelný rozvoj (pilíř Planeta). Tyto body vycházejí z Cílů dlouhodobě udržitelného rozvoje, které do roku 2030 definovala pro svých 193 členů Organizace spojených národů (OSN). V celosvětovém měřítku se podle společnosti Arcadis Praha umístila na 23. místě.

„Praha je v aktuálním Arcadis’ Sustainable Cities Index hodnocena jako vyrovnaný inovátor. Ve dvou sledovaných pilířích (kvalita života obyvatel a úroveň podnikatelského prostředí) se umístila celosvětově velmi vysoko. Index oceňuje například dostupnost a kvalitu zdravotní péče, bezpečnost našeho hlavního města, rozvoj turismu, řadu příležitostí k podnikání a širokou nabídku pracovních míst. V rámci třetího pilíře (trvale udržitelný rozvoj) dobře hodnotí vodní hospodářství a zeleň ve městě. Prostor pro zlepšení je v dopravě, geografickém i virtuálním propojení města a ve zlepšení odpadového hospodářství,“ uvedla vedoucí oddělení Sustainability z české pobočky Arcadis Lenka Matějíčková.

Scroll to Top