Gargulák k bezpečnosti přehrad Povodí Moravy

blank

Za bezpečnost přehrad v tuzemsku zodpovídají především státní podniky Povodí, které nejvýznamnější vodní díla v Česku spravují. Bezpečnost přehrad zajišťuje model kontroly, který je ve světovém měřítku unikátní. Díky dvoustupňové kontrole jsou vodní díla Povodí Moravy bezpečná. Redakce vodarenstvi.cz se zaměřila na komentář generálního ředitele podniku Václava Garguláka.

Vodohospodáři zdůrazňují, že ve světě je převládající jednostupňový model dohledu. Ten tak provádí vlastník nebo správce vodního díla za dozoru státního úřadu. Bezpečnost nádrží v Česku má na starost technicko-bezpečnostní dohled (TBD). Zde je tento model dvoustupňový. Mimo vlastníka vodního díla je dohled vykonáván také odborně způsobilou organizací k tomu pověřenou ministerstvem zemědělství.

„Moderní přísně nastavená kritéria zaručující bezpečnost i v případě desetitisícileté povodně. Tato kritéria v současnosti splňují například nádrže Opatovice a Vranov, jejichž rekonstrukci jsme v tomto roce dokončili. V současnosti provádíme rekonstrukce a modernizujeme vodní nádrže Koryčany a Boskovice a připravujeme rekonstrukci nádrže Letovice. Systém kontroly je u nás velmi přísný, nádrže jsou velmi pečlivě monitorovány, pravidelně servisovány a v případě potřeb i rekonstruovány tak, aby stále dokázaly plnit náročné bezpečnostní kontroly,“ vysvětluje Gargulák.

Počátek současného bezpečnostního systému byl položen již v roce 1955 díky vydání Směrnice pro pozorování a měření na přehradách a na ni navazujícím započetím vlastního systematického pozorování a měření na vodních dílech. „Počátky organizované péče o vodní díla na území České republiky můžeme bez přehánění spojovat již se slavnou dobou výstavby rybníků, hlavně v 15. a 16. století. O přehradním stavitelství v dnešním pojetí můžeme v ČR uvažovat přibližně od 19. století,“ dodává Gargulák.

Scroll to Top