Řeka Černá Opava pramení v Hrubém Jeseníku pod vrcholem Orlík v nadmořské výšce přesahující 1000 metrů nad mořem v horském masivu mezi Vrbnem pod Pradědem a Jeseníkem. Z Vrbna je to k pramenu po zelené a následně žluté turistické značce zhruba jedenáct kilometrů.
Trasa začíná u části Vrbna s názvem Železná a vede lesem nad tokem a údolím Bílého potoka. Procházet budeme kolem zříceniny hradu Rabenštejn (aktuálně jsou viditelné zbytky zdí ve skále), působivé vyhlídky u Kamzičí skály a kolem několika bývalých loveckých chat. Na cestě také mineme několik přístřešků (Pásmo Orlíka, Kristovo loučení), které je možné využít v případě nepříznivě počasí. Pramen Černé Opavy se nachází kousek od přístřešku Kristovo loučení.
Tok říčky zpočátku kopíruje žlutá turistická značka, ta ale po dvou kilometrech pokračuje dále přes Kazatelny a rezervaci Rejvíz do stejnojmenné osady a říčka teče v údolí pod značkou. Podél toku je možné pokračovat po lesní silničce a cyklostezce s názvem Opavská cesta/Opavský chodník. Při setkání cyklostezky s Naučnou stezkou Údolím Lapků z Drakova se lze vydat na Starý Rejvíz, nebo pokračovat dál po cyklostezce 55/6074 podél toku říčky. Spolu s cyklostezkou vede také Naučná stezka Údolím lapků z Drakova. Podél řeky byly v minulosti vybudovány mlýny, v lese můžeme vidět pozůstatky/ruiny některých z nich. Černá Opava do sebe postupně přijímá také několik potůčků. První z nich se vlévá do Černé Opavy hned u rozcestí u Lurdské jeskyně u Starého Rejvízu, kolem masivu Zámeckého vrchu se zříceninou Koberštejna přitéká do řeky Podzámecký potok.
Před hájovnou Drakov narazíme v lese na zbytky stejnojmenného hrádku ze 14. století, který zanikl během husitského tažení v roce 1428. Mezi porostem jsou patrné terénní úpravy související se stavbou. Ještě před ruinami hrádku přijdeme k bývalé Lorenzově huti. Dřevouhelná pec z počátku 19. století je významnou památkou poukazující na význam železářského průmyslu v kraji. Je vysoká 11 metrů a základna má rozměry 6,5 x 6,5 metru. Více než deset let probíhají záchranné práce této památky.
Naučná stezka nás dovede do části Vrbna s názvem Mnichov, kde se u zastávky autobusu nachází také působivá vesnická hospůdka Sněženka s nezaměnitelnou atmosférou. Červená turistická značka nás následně přivede na hlavní silnici mezi Zlatými Horami a Vrbnem v části Mnichov. Bývalý klášter řádu svatého Karla Boromejského z počátku 16. století v minulosti fungoval jako vodoléčebný ústav, lázně nebo starobinec. V současnosti je v nepříliš vzhledné budově domov pro seniory. Černá Opava napájí kousek nad klášterem také soustavu hospodářských rybníků.
Černá Opava se následně v centru Vrbna spojuje se Střední Opavou a řeka dále pokračuje jako řeka Opava.
Popisovaná trasa má několik variant, které mají rozdílnou délku i náročnost související například s tím, jestli chce výletník navštívit osadu Rejvíz a Velké mechové jezírko, nebo jestli chce vystoupat ke zřícenině Koberštejn pod Zámeckým vrchem s krásným výhledem na okolí Rejvízu. Varianta kopírující především tok Černé Opavy a vedoucí z velké části po cyklostezce a Naučné stezce Lapků z Drakova měří zhruba 31 kilometrů a má převýšení kolem 550 metrů. Je tedy středně náročná. Absolvovat ji lze ve všech ročních obdobích, v létě pěšky, nebo na kole, v zimě při příznivých podmínkách i na běžkách.
Foto: Marek Síbrt
Přítok Černé Opavy
zobrazit obrázek
Přítok Černé Opavy
zobrazit obrázek
Koberštejn
zobrazit obrázek
Hrubý Jeseník
zobrazit obrázek
Kamzičí skála
zobrazit obrázek
Koberštejn
zobrazit obrázek
Hrubý Jeseník
zobrazit obrázek
Černá Opava
zobrazit obrázek
Přítok Černé Opavy
zobrazit obrázek
Černá Opava
zobrazit obrázek
Černá Opava
zobrazit obrázek