Nejlepší ekologické projekty v České republice znají své vítěze

blank

Absolutním vítězem jubilejního 10. ročníku soutěže E.ON Energy Globe je vlastnoručně postavený pasivní dům ze slámy v Dobřejovicích u Prahy. Stavba využívá dešťovou vodu, fotovoltaiku a také vytápění dřevem. Díky tomu ušetří obyvatelé ročně až 40 procent pitné vody. Soutěž oceňuje každoročně nejlepší projekty, které usilují o ochranu přírody a úsporu energií.

Letošního ročníku, který byl v pořadí již desátým, se zúčastnilo 220 firem, obcí, škol, staveb i jednotlivců. Soutěž má pět kategorií – Kutil, Obec, Firma, Mládež a Stavba a proti sobě vždy stojí dva nominované projekty.

„O vítězích jednotlivých kategorií rozhodovala široká veřejnost prostřednictvím online hlasování. Celkem poslali lidé 21 tisíc hlasů. Absolutním vítězem se letos stal pasivní dům ze slámy, který suverénně zvítězil také v kategorii Stavba, kde získal od veřejnosti téměř pět tisíc hlasů,“ uvedla Vladimíra Glaserová ze společnosti E.ON.

Jan Chvátal z Dobřejovic u Prahy, který se stal se svým projektem absolutním vítězem projektu, svůj dům budoval tři roky. „Do soutěže jsme šli s manželkou bez jakýchkoli očekávání. Vítězství vnímám jako projevení zájmu o to, co jsem udělal, a jako jistý druh ocenění. Chci dál pokračovat v osvětě ohledně stavění z přírodních materiálů, pasivních domů a stavby svépomocí,“ popsal Chvátal. Za vlastnoručně postavený pasivní dům získal nový vůz ŠKODA Octavia Combi G-TEC a tepelné čerpadlo aroTHERM od Vaillant.

Popisy vítězných projektů 10. ročníku soutěže (enviweb.cz)

Celkový vítěz 2018 a vítěz kategorie Stavba

Vlastnoručně postavený pasivní dům ze slámy

V kategorii Stavba zvítězil a celkovým vítězem soutěže se stal slaměný dům v Dobřejovicích u Prahy. Jde o ekologický skvost postavený z hlíny, slámy a dřeva. Jan Chvátal svůj unikátní rodinný dům budoval sám tři roky. Dům využívá dešťovou vodu, fotovoltaiku a vytápění dřevem. Energeticky pasivní dům s dominantním jasanovým schodištěm ve tvaru stromu dýchá přírodní atmosférou. Už během svého vzniku téměř nezatěžoval své okolí a stejně činí i nyní při svém provozu.

Vítěz kategorie Firma

Systém přepravy a prodeje potravin bez obalů od společnosti MIWA (Minimum Waste)

V kategorii Firma zvítězil systém přepravy a prodeje potravin bez obalů. Bezobalové nakupování (přístup Zero Waste) je tradičním způsobem ekologicky odpovědného nakupování. Společnost MIWA tento koncept obohacuje o potřebný komfort a začleňuje do bezodpadového toku zboží kromě obchodů také samotné výrobce a distributory. S pomocí opakovaně použitelných kapslí zajišťuje přepravu zboží od výrobce na prodejnu s použitím minimálního množství jednorázových obalů a spotřebiteli nabízí pohodlný a hygienický nákup zboží do vratného, vlastního nebo ekologického obalu. Díky tomuto systému předchází vzniku významného množství odpadu.

Vítěz kategorie Obec

Inteligentní veřejné osvětlení v Jesenici

Vítězem v kategorii Obec je obec Jesenice. Tam se rozhodli instalovat část veřejného osvětlení se speciálním filtrem modrého světla, regulací a koridorovým svícením. Díky technologii LED jsou zároveň světla energeticky úsporná. Příliš mnoho umělého světla v nočních hodinách totiž škodí lidem i přírodě. Odborníci v této souvislosti hovoří o světelném smogu a jeho negativním vlivu na lidský spánek a třeba i růst stromů. Tento projekt v Jesenici přináší nejen úsporu nákladů na energie, ale také snížení negativních dopadů osvětlení na okolní ekosystém.

Vítěz kategorie Mládež

Ekologické vzdělávání pro nejmenší

V kategorii Mládež zvítězil projekt Ekologické vzdělávání pro nejmenší. Mateřská škola Mateřídouška ve Frýdku-Místku už několik let aktivně vychovává své děti k ekologickému cítění. Učitelé organizují aktivity jako třídění odpadu, sbírání víček od PET lahví pro další zpracování nebo sběr kaštanů pro lesní zvěř. Děti se učí pěstovat rostliny, pečovat o zvířata v koutku živé přírody a zapojují se do nejrůznějších ekologických projektů a soutěží. Za své aktivity školka získala titul EKOŠKOLA.

Vítěz kategorie Kutil

TiltingVehicle – Naklápěcí tříkolka s výkonným elektromotorem

Kategorii Kutil vyhrál projekt TiltingVehicle. Jedná se o naklápěcí tříkolku s ekologickým pohonem v podobě malého, lehkého, ale velmi výkonného elektromotoru. Nevšední jízdní zážitek slibuje mimo jiné fakt, že se v zatáčkách dokáže naklánět podobně jako motorka, a přitom zůstává perfektně stabilní.

Scroll to Top