Když zamrzne i Peklo

blank

Mezi Vápenným Podolem a Třemošnicí v Železných horách leží malebná vesnička Kraskov. U ní se nachází významné rekreační centrum, jehož srdcem jsou rybníky Horní Peklo a Dolní Peklo. Ty jsou napájeny Zlatým potokem, který odtud vytéká do Pekelské rokle. Ta je od roku 1955 součástí národní přírodní rezervace Lichnice.

Rybníky kromě rybářské a rekreační funkce slouží také jako zásobárna užitkové vody pro cementárnu v nedalekých Prachovicích, zároveň plní retenční a ochrannou funkci při vyšším přívalu vody z okolí. Byly vybudovány v polovině dvacátého století právě kvůli dodávkám průmyslové vody pro cementárnu a vápenku v Prachovicích. Dolní Peklo má kapacitu více než čtvrt milionu kubíků vody a rozlohu 9,2 hektaru, Horní Peklo je s plochou osmi hektarů a kapacitou 217 tisíc kubíků vody o něco menší. Rybníky byly původním majitelem prodány rybářské organizaci v Prachovicích na konci minulého století.

Při návštěvě místa, které má v mrazivých dnech pod sněhovou pokrývkou takřka pohádkovou atmosféru, stojí za to pokračovat hlubokým skalnatým údolím podél toku Zlatého potoka až do Třemošnice. Kromě úžasných přírodních scenérií čekají turisty také zajímavé a poměrně výrazné stopy lidské činnosti, díky níž vznikla již na počátku 19. století v Hedvičině údolí poblíž potoka železárna, která po názvem Kovolis Hedvikov funguje jako česká rodinná firma dodnes, specializuje se na výrobu hliníkových slitin převážně pro automobilový průmysl a zaměstnává více než tisíc lidí.
Při cestě po silnici nad rybníky se otevře před návštěvníky úžasné panorama okolí Třemošnice s dominantou v podobě zříceniny hradu Lichnice (více o ní se dočtete zde).

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top