
Lublaň připravuje žalobu na sousední Chorvatsko. Předmětem sporu je Piranský záliv. Podle Slovinců Chorvati nerespektují arbitrážní rozhodnutí, které přisoudilo významnou část zálivu právě slovinské straně.
V červnu 2016 Mezinárodní arbitrážní soud přisoudil většinu zálivu Slovincům. Už o rok dříve však Záhřeb označil soud za zkompromitovaný. Lublaň předem ohlásila, že od 30. prosince 2017 začíná rozhodnutí komise plně realizovat a pohrozila vysokými pokutami chorvatským rybářům, kteří se do vod vydají lovit. Slovinci hodlají v souladu s unijními předpisy předat žalobu nejprve Evropské komisi, která během dalších tří měsíců rozhodne o dalším postupu.
O námořní hranici se obě země přou od roku 1991. Slovinci dokonce v roce 2008 několik měsíců bojkotovali rozhovory k přijetí Chorvatska do Evropské unie. O rok později se znesvářené strany dohodly na arbitráži, která však dopadla v neprospěch Chorvatů. Do konfliktu se začátkem ledna zapojili chorvatští váleční veteráni, kteří hrozili, že v případě nečinnosti vlády v Záhřebu vezmou situaci do svých rukou a své teritoriální vody budou bránit na lodích sami.
Na Balkáně se v těchto dnech zřejmě nejedná o jediný vyhrocený spor dvou znepřátelených národů. Poslední však dopadl mnohem tragičtěji. V úterý 16. ledna byl v kosovské Mitrovici zastřelen vrcholný politik a lídr srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič. Vrah jej zastřelil před kanceláří občanského hnutí Svoboda. Bělehrad už svolal bezpečností radu státu.