Při výstavbě suché nádrže Loděnice, která patří do souboru protipovodňových prvků na horní Opavě, současně probíhá archeologický výzkum. Ten prozatím odhalil sídliště a pohřebiště z konce eneolitu a začátku doby bronzové. Bližší informace poskytnou výsledky laboratorního zpracování nálezů a antropologické vyhodnocení koster. Výzkumné práce provádí Archeologický ústav AV ČR Brno od letošního srpna. Informovala o tom mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.
„Naleziště souvisí s výzkumem Archeologického ústavu Akademie věd ČR, který byl realizován v těsné blízkosti při výstavbě bioplynové stanice. Jedná se o významný nález osídlení kulturou Chlopice-Veselé v rámci Českého Slezska, který byl dosud zachycen pouze na dvou místech, a to v Opavě – Kylešovicích a v Kateřinkách,“ uvedla vedoucí výzkumu Iva Vondroušová.
Dodnes bylo vypreparováno 15 koster a připravuje se odkrytí posledních tří hrobů. Výzkumná činnost bude pokračovat na jaře příštího roku a v jeho druhé polovině proběhne vyhodnocení v laboratořích. Zatím mohli archeologové postupovat společně s výstavbou loděnické nádrže. V prostoru budoucí hráze, která bude vysoká pět a půl metru a dlouhá téměř 290 metrů je záchranný archeologický výzkum ukončen. Ostatní práce budou probíhat dále souběžně se stavební činností v prostoru zátopy a zemníků.
„Věříme, že tento významný objev nebude mít zásadní vliv na časový harmonogram stavebních prací, které budou stát 40,7 miliónu korun a měly by být ukončeny v září roku 2018,“ podotkl investiční ředitel Povodí Odry Miroslav Janoviak.
Celkové náklady na opatření proti povodním na Opavsku a Bruntálsku dosahují dvou miliard korun. Opatření budou realizována na různých místech Moravskoslezského kraje. Největší akcí na Opavsku je projekt Suché nádrže Loděnice, který vyroste v místní části Holasovice. Obyvatele nádrž ochrání až před stoletou vodou.