Za finanční podpory Číny chce brazilská vláda postavit několik desítek přehrad na řece Tapájos. Proti jsou však ekologické organizace a domorodé obyvatelstvo kmene Munduruku. Informoval o tom deník The Guardian.
Brazilská vláda chce postavit v povodí řeky Tapajós 49 přehrad. Gigantický projekt by měla finančně podpořit Čína i nejmenované zdroje z Evropy. Vodní elektrárny by o čtvrtinu zvýšily produkci elektřiny v Brazílii. „Projekt Hydrovia je součástí plánu o několika úrovních: přehrady, přístavy, silnice, železnice. Cílem je industrializovat oblast, takže realizace je v zájmu energetických zemědělských a těžařských společností,“ uvedla Fernanda Moreirová z katolické neziskové organizace.
Vláda vidí ve zpřístupnění rozsáhlé zemědělské oblasti energetický přínos a možnost rozvoje obchodu s Čínou. Odpůrci naopak existenční hrozbu pro domorodé obyvatelstvo a ekosystémy. List The Guardian uvedl, že by mohlo být vykáceno až 950 000 hektarů lesa.
„Tohle je pro Amazonii historický moment. I v minulosti jsme měli vlny průmyslového rozvoje – gumu, těžbu dřeva a hornictví – které způsobily sociální pnutí a ekologické škody, ale navrhované stavby podél řeky Tapajós zasahují mnohem větší území a měly by mnohem dalekosáhlejší dopady,“ nechala se slyšet Alcilene Cardosová z výzkumného ústavu IPAM.
Nad peřejemi São Luiz se nachází vesnice kmene Munduruku Dace Watpu. V případě, že by pod peřejemi vznikla přehrada, osada by se ocitla pod vodou. „Jestli bude chtít vláda se svým projektem uspět, bude nás muset nejprve zabít,“ prohlásil vůdce osady Juarez Saw Munduruku.