Údolím Oslavy: Výlet s unikátními sceneriemi pro skutečně zdatné turisty

blank

Dnešní výlet začíná v Oslavanech. Čeká nás cesta širokým údolím proti proudu Oslavy, ale také chůze na úzkých ochozech desítky metrů nad řekou, překonávání překážek ve skalách pomocí řetězů, části, kdy pod sebou budeme mít desítky metrů hluboký kaňon, nebo místa, kde budeme na břehu řeky přeskakovat velké balvany nad peřejemi řeky.
Výlet je určen pro ty, kteří chtějí zažít trochu adrenalinu, ale také romantiky, protože málokdo by čekal, že na hranici jižní Moravy a Vysočiny uvidí mohutná skaliska a hluboké kaňony, které si u nás běžně spojujeme spíš s divokým Západem. Na cestu by se měli vydat pouze ti, kterým nedělá problém, když se pohybují po úzké pěšině a pod sebou mají desítky metrů hluboký sráz nebo kaňon, a ti, kteří jsou dostatečně fyzicky zdatní, aby pomocí řetězů překonávali skály nad řekou.

Z Oslavan se vydáme po žluté turistické značce, již zhruba po dvou kilometrech vystoupáme na skálu nad řekou a půjdeme po velice úzké pěšince, pod námi stále teče Oslava. Zhruba po třech kilometrech dojdeme k malebnému místu v lese – studánce u Berana. Od studánky půjdeme silničkou lesem a dojdeme po dvou a půl kilometrech k prvním vyhlídkám na skalnaté údolí Oslavy. Udivíme hluboký kaňon, v němž meandruje řeka. Na skalnatých vyhlídkách je potřeba se chovat velmi opatrně, je zde velké množství skalních převisů. Následující čtyři kilometry chůze k Senoradskému mlýnu budeme mít několik možností sledovat z vyhlídek hluboce zaříznuté údolí a mohutné skály. Před samotným mlýnem sejdeme do údolí řeky, nad námi se budou tyčit vysoká skaliska. Před mlýnem je chatoviště. K  mlýnu se dostaneme přes skálu s použitím řetězu a žebříku. Více informací o romantickém místě se dozvíte zde. Do Oslavy se zde vlévá říčka Chvojnice. Překonáme po lávce řeku a po červené turistické značce vystoupáme nad chatoviště k zřícenině Kraví hora. Od ní budeme pokračovat tři kilometry lesní cestou k řece a přejdeme silnici 392 v místě s názvem Skřipina. Údolí zde mění svůj charakter. Půjdeme poměrně širokým údolím, kde se může řeka rozlít do šířky, s chatkami zhruba tři a půl kilometru k rozcestníku Pod Pastýřkou. Zde nás čeká jedna z nejnáročnějších částí cesty.

Půjdeme po úzké cestičce přes kamenné moře, budeme muset překonávat volně ležící kmeny, pod námi bude strmé údolí Oslavy. Při sněhu nebo po velkých deštích je cesta průchozí jen velmi obtížně a místo je velice nebezpečné. Odměnou za námahu nám jsou úžasné výhledy na hluboce zaříznuté a skalnaté údolí řeky. Když po zhruba dvou a půl kilometrech sejdeme dolů do údolí, čeká nás další adrenalinová záležitost.
Turistická stezky vede velice blízko u řeky, místy nad ní. Budeme muset překonávat skály nad korytem, místy pomocí řetězů. Je třeba být velice opatrný. Divoká řeka zde vytváří úžasné peřeje, při zvýšeném průtoky burácí přes skaliska. Zhruba po třech kilometrech začneme stoupat od řeky. Dojdeme k železniční trati. Od ní je to už pouze další dva kilometry do Náměsti nad Oslavou. Zpět do Oslavan se dostaneme autobusem nebo vlakem.
Výlet je velice náročný, trasa měří 26 kilometrů, vystoupáme zhruba 1000 výškových metrů. Část cesty se budeme pohybovat na úzkých pěšinkách ve skalách, pod sebou budeme mít hluboce zaříznuté údolí Oslavy. Trasa není průchozí při sněhu nebo po vydatných deštích. Mapku si můžete prohlédnout zde.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top