Mezinárodní den vody, vyhlášený poprvé OSN v roce 1997 se koná každoročně 22. března. Tato událost pravidelně upozorňuje na nutnost chránit a rozumně nakládat s dostupnými vodními zdroji. Letošním tématem je poprvé i odpadní voda, která je čím dále více vnímána i jako zásobní zdroj cenných nutrientů.
Evropská unie paralelně připravila balíček oběhové ekonomiky i revizi nařízení o hnojivech – v obou případech hrají nutrienty významnou roli. Bohužel návrh revize nařízení o hnojivech neuvádí kal z čistíren odpadních vod jako dostupný a vhodný zdroj nutrientů a to přesto, že právě tento produkt umožňuje do zemědělství vracet fosfor, který je jedním z nejdůležitějších a čím dále hůře dostupným nutrientem. I v případě, že v zemědělství není využit přímo upravený čistírenský kal, lze v něm obsažený fosfor do zemědělství dostat z popílku či kapalin, vzniklých spálením/zplyněním či ideálně jako čistý produkt struvit, který vzniká srážením na fosfor bohatých toků na čistírnách odpadních vod.
Pro SOVAK ČR, stejně jako pro asociaci EurEau je důležité, aby nařízení o hnojivech zůstalo i nadále adaptabilní a v budoucnu bylo možno začlenit struvit a produkty na bázi popílku mezi zdroje recyklovatelných nutrientů. Mnoho čistíren odpadních vod v celé EU již historicky investovalo do recyklace nutrientů, které splňují veškeré požadavky na minerální hnojiva. K jejich zákazu na jednotném trhu neexistuje žádný pádný důvod. Evropská unie v tuto chvíli již dováží víc než 90 % fosfátových hnojiv a v případě recyklace fosforu z čistírenského kalu mohlo dojít ke snížení dovozu až o 10 %. K tomu kroku je potřeba jasně definovat minerální hnojiva včetně recyklovaných nutrientů, což znamená připustit určité množství organického uhlíku.
V této souvislosti SOVAK ČR podporuje úpravy textu revize nařízení o hnojivech, předložené Janem Huitemou, poslancem Evropského parlamentu (frakce ALDE – AGRI), které jdou správným směrem k udržení kalu jako součásti hnojiv.
Ing. Oldřich Vlasák
ředitel SOVAK ČR