Až desetitisícovou povodeň by mělo zvládnout zrekonstruované vodní dílo Opatovice. Vodohospodáři se během stavebních akcí zaměří na opatření, která sníží rizika poruchy konstrukce přehrady. Rekonstrukce bude zahájena v březnu 2017 a ukončena by podle plánů měla být v roce 2019. Předpokládané náklady činí 78 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedlo Povodí Moravy.
Vodárenská nádrž Opatovice se nachází poblíž stejnojmenné obce na řece Malá Haná na Vyškovsku. Jejím hlavním účelem je zásobování obyvatelstva pitnou vodou, proto je v jejím okolí přísný zákaz rekreace. Stavba byla dokončena v roce 1972 a do trvalého provozu byla uvedena o sedm let později. Povodí Moravy provede na nádrži rozsáhlou manipulaci. Hladinu vodního díla sníží na takovou úroveň, aby retenční prostor poskytnul dostatečnou ochranu a kapacitu pro zachycení vody v případě povodně.
„Úroveň snížení hladiny bude závislá na aktuální fázi stavby. Maximální snížení oproti normálnímu stavu je naplánováno na jaro 2017 a bude činit 11,4 metru. Délka trvání tohoto stavu bude však jen šest měsíců. V této fázi stavby budou realizovány objekty v zátopě nádrže, jako jsou opravy návodního opevnění a práce na bezpečnostním přelivu,“ přibližuje statutární zástupce Povodí Moravy Antonín Tůma. V závislosti na jednotlivých fázích výstavby bude hladina opět postupně navyšována. Podle Tůmy rekonstrukce nijak neovlivní zajištění odběru vody pro skupinový vodovod Vyškov a Bučovice. Stavební práce rozdělili projektanti do deseti objektů. Například do koruny hráze, bezpečnostního přelivu nebo odpadního koryta. V rámci rekonstrukce vodního díla dojde i k modernizaci technicko-bezpečnostního dohledu. Po dokončení úprav dokáže opatovická nádrž ochránit území a obyvatele žijící pod vodním dílem na kontrolní desetitisíciletou povodeň. Rekonstrukce tak vyhoví současným požadavkům a zvýší bezpečnost vodní nádrže proti přelití koruny hráze.
Pracovníci Povodí Moravy měli v terénu napilno zvlášť v posledních dnech. Na několika místech prováděli vzhledem k oteplení a vydatným srážkám jak akutní, tak preventivní zásahy. Na vině byly především ledové zátarasy na řekách, které museli rozbíjet pomocí techniky.
Foto: Archiv Povodí Moravy